تبلیغات
دنیا در دست کسی هست که دنیا را میخواهد! - مطالبی مفید در رابطه با پروتکل MOS
 
دنیا در دست کسی هست که دنیا را میخواهد!
از اهسته حرکت کردن نترس از بی حرکت بودن بترس
درباره وبلاگ


نمی دانم چرا امشب واژه هایم خیس شده اند
مثل آسمانی که امشب می بارد....
و اینک باران
بر لبه ی پنجره ی احساسم می نشیند
و چشمانم را نوازش می دهد
تا شاید از لحظه های دلتنگی گذر کنم

مدیر وبلاگ : Roham
نویسندگان
نظرسنجی
بین لپ تاپ های زیر كدام را بیشتر میپسندید
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آشنایی با MOS Protocol

  MOS پروتکلی نرم افزاری برای ساخت و توسعه برنامه های توزیع شده (Distributed) است که امکان ارتباط دو طرفه میان NCS ها (Newsroom Computer System) و Server Object Media ها (از قبیل Video & Audio Servers ,CG ,DAM) را برقرار می کند. با استفاده از MOS می توان در نیوزرومی که دارای سیستم هایی همچون Ingest ، Playout ، Edit ، Convertor و ... که روی Platform های متفاوت است، یک چهارچوب یک پارچه با استقلال زیاد (loosly coupled) بوجود آورد که جریان هماهنگ کار را تضمین کند. به علاوه، MOS امکان تبادل دوطرفه و همزمان (real-time) اطلاعات کنترلی را میان اجزاء نیوزروم فراهم می کند به ترتیبی که وضعیت سیستم در هر لحظه قابل ردیابی و مونیتور کردن باشد. این پروتکل عمری در حدود 7 سال دارد و استانداردهای آن به طور مداوم توسط تولیدکنندگان تجهیزات برودکست بازتعریف و ارائه می شود...

 

MOS پروتکلی نرم افزاری برای ساخت و توسعه برنامه های توزیع شده (Distributed) است که امکان ارتباط دو طرفه میان NCS ها (Newsroom Computer System) و Server Object Media ها (از قبیل Video & Audio Servers ,CG ,DAM) را برقرار می کند. با استفاده از MOS می توان در نیوزرومی که دارای سیستم هایی همچون Ingest ، Playout ، Edit ، Convertor و ... که روی Platform های متفاوت است، یک چهارچوب یک پارچه با استقلال زیاد (loosly coupled) بوجود آورد که جریان هماهنگ کار را تضمین کند. به علاوه، MOS امکان تبادل دوطرفه و همزمان (real-time) اطلاعات کنترلی را میان اجزاء نیوزروم فراهم می کند به ترتیبی که وضعیت سیستم در هر لحظه قابل ردیابی و مونیتور کردن باشد. این پروتکل عمری در حدود 7 سال دارد و استانداردهای آن به طور مداوم توسط تولیدکنندگان تجهیزات برودکست بازتعریف و ارائه می شود.

در یک سیستم مبتنی بر MOS باید بتوان تمام عملیات روزانه در نیوزروم را، در قالب سرویس هایی ارائه کرد و نحوه فراخوانی آن سرویس باید به طور واضح مستند سازی شود. باید این اطمینان وجود داشته باشد که در خواست های سرویس به طور صحیح مسیر دهی و هدایت می شوند، در زمان مناسب به آن ها پاسخ داده می شود، و این سرویس ها به طور واضح و دقیق سیاست های ارتباطی و رابط های خود را اعلام می کنند.

با این وجود در MOS احتمال بروز خطا وجود دارد، بنابراین استراتژی هایی به این منظور به وجود آمده اند به عنوان مثال اگر یک سرویس مقصد نتواند یک پیغام را بپذیرد، این معماری طوری طراحی شده است که مجددا پیام را برایش بفرستد. اگر یک سرویس به طور کامل قابل دسترس نباشد، (که هرگز نباید در یک سیستم MOS پایدار اتفاق بیفتد) آن وقت معماری طوری طراحی شده است که روی دادن خطاهایی که منجر به قطع کامل در خواست سرویس می شود، سرویس دیگری جایگزین آن شود.

 

معماری MOS

معماری توزیع شده MOS باید شامل مشخصه هایی باشد که این مشخصه ها درگروههای زیر دسته بندی می شوند :

1) نقل و انتقال (Tranport)این گروه از مشخصه ها، پروتکل های ارتباطی برای انتقال داده های خام بین سرویس ها را تعریف می کنند که پروتکل هایی همچون HTTP، HTTPS و SMTP را شامل می شوند.

2) پیغام رسانی (Messaging)این گروه از مشخصه ها تعیین می کنند که پیغام های XML که سرویس ها تبادل می کنند، چه فرمتی باید داشته باشند. مشخصه های آدرس دهی سرویس ها نیز در این گروه قرار دارد. این مشخصه ها اطلاعات مقصد پیغام را از پروتکل نقل و انتقال داده ها، مستقل می سازد، برای مثال می توان با استفاده از مشخصه های آدرس دهی سرویس ها، چندین مقصد برای یک پیغام XML تعریف کرد.

3) تشریح (Description)همانطور که می دانیم سرویس ها اجزایی با رابط های تعریف شده و مشخص هستند که پیغام های XML را پردازش وتبادل می کنند. بنابرین این گروه شامل مشخصه هایی برای تشریح و توضیح یک سرویس است. همچون زبان WSDL برای تعریف سرویس و XSD، برای تعریف شماهای نوع داده.

4) ضمانت های سرویس (Service Assurances)سرویس های نباید فقط به سادگی پیغام های XML را رد و بدل کنند. این سرویس ها باید تضمینی برای سرویس گیرنده داشته باشند که اولا پیغام به نحوی ایمن منتقل خواهد شد، ثانیا این که سرویس گیرنده باید حتما پاسخی دریافت کند، حتی اگر در نقطه ای از جریان کار، نقصی پیش آمده باشد. این گروه از مشخصه ها شامل مشخصه امنیت سرویس و مشخصه پیغام رسانی مطمئن سرویس (برای تضمین رسیدن پیغام ها) و تعداد زیادی از مشخصه های مربوط به تراکنشها است.

5) ترکیب سرویس (Service Composition)مجموعه گسترده ای از مشخصه ها را نمی توان به طور کامل در هر سرویس پیاده کرد. به همین خاطر، توسعه دهندگان باید مشخصه هایی که برای یک سرویس خاص مهم و مناسب هستند را انتخاب و در آن سرویس پیاده کنند.

 

طرح معماری MOS

همانطور که می دانیم معماری های سرویس گرا در گذشته به صورت معماری دو سطحی client-server ای وجود داشته اند، در حالیکه امروزه معماری هایی با بیش از دو سطح بوجود آمده اند . MOS ، مطابق با شکل ، دارای یک معماری سه سطحی شامل اجزای زیر می باشد.

 

 

Mos Gateway: که نقش Lookup Service را میان Service Provider وNCS بازی می کند.

Service Provider: که سرویس هایش را برای یک MOS Gateway پخش می کند یعنی به MOS Gateway اجازه میدهد که سرویس هایش را ببیند و فراخوانی کند.

Service Requester یا همان NCS: که از طریق MOS Gateway آدرس Service Provider را می گیرد و سپس خودش را به Provider مورد نظر متصل می کند و به عبارتی سرویس مورد نظرش را می گیرد.

همانطور که دیدیم در این میان MOS نقش ایجاد ارتباط میان این اجزاء را از طریق ارسال و دریافت پیام هایی ، بر عهده دارد .

نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 20 آبان 1390
Roham